NMB Technologies Corp. BM5115-04W-B50-L00
BM5115-04W-B50-L00 picture photo
Mfg. Part Number
BM5115-04W-B50-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BM5115-04W-B50-L00.pdf
Availability of BM5115-04W-B50-L00
QUANTITY
BM5115-04W-B50-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BM5115-04W-B50-L00
Internal Part NumberEIS-BM5115-04W-B50-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS InformationBM5115-04W-B50-L00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBM
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 51mm L x 51mm H x 15mm W
Air Flow3.5 CFM (0.099m³/min)
Static Pressure0.803 in H2O (200.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise42 dB
Power (Watts)2.16W
RPM5500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range12 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM5115-04W-B50-L00
Related LinksBM5115-04, BM5115-04W-B50-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BM5115-04W-B50-L00 Details Description
Related parts for BM5115-04W-B50-L00
INDUCTOR 2MH COMMON MODE HORIZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE SMD datasheet.pdf
INSERT PSA.3S.303. FOR 3LV datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
PLATE, BENCH MOUNT datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
0.47UF 100V 5X12 85C AXI datasheet.pdf