NMB Technologies Corp. BM5125-04W-B30-L00
BM5125-04W-B30-L00 picture photo
Mfg. Part Number
BM5125-04W-B30-L00
Brief Description
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BM5125-04W-B30-L00.pdf
Availability of BM5125-04W-B30-L00
QUANTITY
BM5125-04W-B30-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BM5125-04W-B30-L00
Internal Part NumberEIS-BM5125-04W-B30-L00
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS InformationBM5125-04W-B30-L00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package180
SeriesBM
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 51mm L x 51mm H x 25mm W
Air Flow3.5 CFM (0.099m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Features-
Noise27 dB
Power (Watts)0.72W
RPM2500 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM5125-04W-B30-L00
Related LinksBM5125-04, BM5125-04W-B30-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BM5125-04W-B30-L00 Details Description
Related parts for BM5125-04W-B30-L00
JUMPER-H2728TR/C2064G/X 6" datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 30A DOP3I datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY CONTACT BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LIMIT SW CONTACT BLOCK COMPACT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf