NMB Technologies Corp. BM6025-04W-B59-L50
BM6025-04W-B59-L50 picture photo
Mfg. Part Number
BM6025-04W-B59-L50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BM6025-04W-B59-L50.pdf
Availability of BM6025-04W-B59-L50
QUANTITY
BM6025-04W-B59-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of BM6025-04W-B59-L50
Internal Part NumberEIS-BM6025-04W-B59-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS InformationBM6025-04W-B59-L50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package180
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBM
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.489 in H2O (121.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise31 dB
Power (Watts)3.84W
RPM3500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.320A
Voltage Range10 ~ 13VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM6025-04W-B59-L50
Related LinksBM6025-04, BM6025-04W-B59-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BM6025-04W-B59-L50 Details Description
Related parts for BM6025-04W-B59-L50
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5MM datasheet.pdf
LCD GRAPHIC 320X240 WHT TRANSM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FRONT FRAME OPEN W/TERM COVER datasheet.pdf
LI2000 THERMAL TAPE SQUARE BOARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 5V datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 277/480VAC datasheet.pdf