AVX Corporation BN104I0104K--
BN104I0104K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN104I0104K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BN104I0104K--.pdf
Availability of BN104I0104K--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BN104I0104K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN104I0104K--
Internal Part NumberEIS-BN104I0104K--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.205" W (12.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN104I0104K--
Related LinksBN104I, BN104I0104K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN104I0104K-- Details Description
Related parts for BN104I0104K--
LED GREEN/RED CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf