AVX Corporation BN104I0473KEN
BN104I0473KEN picture photo
Mfg. Part Number
BN104I0473KEN
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BN104I0473KEN.pdf
Availability of BN104I0473KEN
QUANTITY
BN104I0473KEN Order Process
Ship out your order
Specifications of BN104I0473KEN
Internal Part NumberEIS-BN104I0473KEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,800
SeriesBN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.165" W (12.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.362" (9.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN104I0473KEN
Related LinksBN104I, BN104I0473KEN Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN104I0473KEN Details Description
Related parts for BN104I0473KEN
CAP CER 68PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X12.5 GRY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf