AVX Corporation BN154L0223K--
BN154L0223K-- picture photo
Mfg. Part Number
BN154L0223K--
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
BN154L0223K--.pdf
Availability of BN154L0223K--
QUANTITY
BN154L0223K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BN154L0223K--
Internal Part NumberEIS-BN154L0223K--
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
SeriesBN
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.697" L x 0.343" W (17.70mm x 8.70mm)
Height - Seated (Max)0.575" (14.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BN154L0223K--
Related LinksBN154L, BN154L0223K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BN154L0223K-- Details Description
Related parts for BN154L0223K--
SWAB CLEANRM 2.8" POLYTIP 500PC datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf