B B Battery BP12-12-T2
BP12-12-T2 picture photo
Mfg. Part Number
BP12-12-T2
Manufacturer
Product Category
Batteries Rechargeable (Secondary)
Brief Description
BATT VRLA 12V 12AH
Datasheet Download
BP12-12-T2.pdf
Availability of BP12-12-T2
QUANTITY
BP12-12-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP12-12-T2
Internal Part NumberEIS-BP12-12-T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLead-Acid Batteries MSDS
Featured ProductValve Regulated Lead-Acid Rechargeable Battery
Standard Package4
Category Battery Products
FamilyBatteries Rechargeable (Secondary)
SeriesBP
Battery ChemistryLead Acid (VRLA)
Battery Cell Size12V
Voltage - Rated12V
Capacity12Ah
Size / Dimension6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
Termination StyleSpade, .250" (6.3mm)
Discharge Rate20Hr
Standard Charge Current-
Standard Charge Time-
Weight0.001 KG
Shipping Info-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP12-12-T2
Related LinksBP12-, BP12-12-T2 Datasheet, B B Battery Distributor
BP12-12-T2 Details Description
Related parts for BP12-12-T2
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .050" R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
INTERFACE UNIT PLG 50 POS 1AMP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf