Rohm Semiconductor BP5034D12
BP5034D12 picture photo
Mfg. Part Number
BP5034D12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
IC AC/DC CONV 12V 100MA SIP10
Datasheet Download
BP5034D12.pdf
Availability of BP5034D12
QUANTITY
BP5034D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5034D12
Internal Part NumberEIS-BP5034D12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesBP5034
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 138 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)1W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Efficiency68%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.11" L x 0.39" W x 0.62" H (28.2mm x 10.0mm x 15.7mm)
Power (Watts) - Max1W
Line Regulation20mV
Load Regulation50mV
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5034D12
Related LinksBP50, BP5034D12 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5034D12 Details Description
Related parts for BP5034D12
IC REG SWITCHD CAP PROG 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT DIP6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf