Rohm Semiconductor BP5041B15
BP5041B15 picture photo
Mfg. Part Number
BP5041B15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 80MA 1W
Datasheet Download
BP5041B15.pdf
Availability of BP5041B15
QUANTITY
BP5041B15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5041B15
Internal Part NumberEIS-BP5041B15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesBP5041
Number of Outputs1
Voltage - Input160 ~ 276 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)80mA
Power (Watts)1W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Efficiency64%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.28" L x 0.45" W x 0.76" H (32.5mm x 11.5mm x 19.3mm)
Power (Watts) - Max1W
Line Regulation50mV
Load Regulation50mV
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5041B15
Related LinksBP50, BP5041B15 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5041B15 Details Description
Related parts for BP5041B15
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 10.16MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.35A 58 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 8POS datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 12pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf