Rohm Semiconductor BP5047B15
BP5047B15 picture photo
Mfg. Part Number
BP5047B15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 150MA 2W
Datasheet Download
BP5047B15.pdf
Availability of BP5047B15
QUANTITY
BP5047B15 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5047B15
Internal Part NumberEIS-BP5047B15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesBP5047
Number of Outputs1
Voltage - Input170 ~ 304 VAC
Voltage - Output 115.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)150mA
Power (Watts)2W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
Features-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.031" L x 0.024" W (0.80mm x 0.60mm)
Power (Watts) - Max2W
Line Regulation50mV
Load Regulation50mV
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5047B15
Related LinksBP50, BP5047B15 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5047B15 Details Description
Related parts for BP5047B15
BRD SPT SNAP FIT ADHESIVE 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V SOT666 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf