Rohm Semiconductor BP5722A12
BP5722A12 picture photo
Mfg. Part Number
BP5722A12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1A 12W
Datasheet Download
BP5722A12.pdf
Availability of BP5722A12
QUANTITY
BP5722A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of BP5722A12
Internal Part NumberEIS-BP5722A12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
Series-
Number of Outputs1
Voltage - Input154 ~ 286 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Efficiency83%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.28" L x 0.37" W x 0.85" H (32.5mm x 9.5mm x 21.5mm)
Power (Watts) - Max12W
Line Regulation8mV
Load Regulation30mV
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BP5722A12
Related LinksBP57, BP5722A12 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BP5722A12 Details Description
Related parts for BP5722A12
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS MDR-MDR PLUG 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
PH.MODULE 36KHZ S.VIEW datasheet.pdf