AVX Corporation BQ014D0332K
BQ014D0332K picture photo
Mfg. Part Number
BQ014D0332K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ014D0332K.pdf
Availability of BQ014D0332K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ014D0332K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014D0332K
Internal Part NumberEIS-BQ014D0332K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014D0332K
Related LinksBQ014, BQ014D0332K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014D0332K Details Description
Related parts for BQ014D0332K
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD G50 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BG STTSHLD ZP 12X16" 100EA datasheet.pdf
CR BRKR MAG-HYDR 2A 480VAC/80VDC datasheet.pdf