AVX Corporation BQ014D0562J
BQ014D0562J picture photo
Mfg. Part Number
BQ014D0562J
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ014D0562J.pdf
Availability of BQ014D0562J
QUANTITY
BQ014D0562J Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014D0562J
Internal Part NumberEIS-BQ014D0562J
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014D0562J
Related LinksBQ014, BQ014D0562J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014D0562J Details Description
Related parts for BQ014D0562J
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 28-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/RED 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
BOX RCPT HSG 105 POS 100 CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf