AVX Corporation BQ014D0682J
BQ014D0682J picture photo
Mfg. Part Number
BQ014D0682J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ014D0682J.pdf
Availability of BQ014D0682J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ014D0682J Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014D0682J
Internal Part NumberEIS-BQ014D0682J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014D0682J
Related LinksBQ014, BQ014D0682J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014D0682J Details Description
Related parts for BQ014D0682J
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC POT DIG QUAD 50K 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
IC PCIE GEN2 SW 10LANE 324BGA datasheet.pdf
UB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 120 OHM 20SOIC datasheet.pdf