AVX Corporation BQ014E0153J
BQ014E0153J picture photo
Mfg. Part Number
BQ014E0153J
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BQ014E0153J.pdf
Availability of BQ014E0153J
QUANTITY
BQ014E0153J Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ014E0153J
Internal Part NumberEIS-BQ014E0153J
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ014E0153J
Related LinksBQ014, BQ014E0153J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ014E0153J Details Description
Related parts for BQ014E0153J
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 2POS BLACK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf