AVX Corporation BQ054D0155K
BQ054D0155K picture photo
Mfg. Part Number
BQ054D0155K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ054D0155K.pdf
Availability of BQ054D0155K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ054D0155K Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ054D0155K
Internal Part NumberEIS-BQ054D0155K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ054D0155K
Related LinksBQ054, BQ054D0155K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ054D0155K Details Description
Related parts for BQ054D0155K
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 40KHZ 16FLTPK datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIE SET SEE NOTES FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf