AVX Corporation BQ074E0474J
BQ074E0474J picture photo
Mfg. Part Number
BQ074E0474J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
BQ074E0474J.pdf
Availability of BQ074E0474J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ074E0474J Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ074E0474J
Internal Part NumberEIS-BQ074E0474J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBQ
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ074E0474J
Related LinksBQ074, BQ074E0474J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BQ074E0474J Details Description
Related parts for BQ074E0474J
CONN HOUSING PA 4POS 2MM WHITE datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 10% 721W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf