Texas Instruments BQ24022EVM
BQ24022EVM picture photo
Mfg. Part Number
BQ24022EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVALUATION MODULE FOR BQ24022
Datasheet Download
BQ24022EVM.pdf
Availability of BQ24022EVM
QUANTITY
BQ24022EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ24022EVM
Internal Part NumberEIS-BQ24022EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryBQ24022EVM: Single Li-Ion Battery Charger
Manufacturer Product PageBQ24022EVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
SeriesbqTINY™-II
Main PurposePower Management, Battery Charger
EmbeddedNo
Utilized IC / Partbq24022
Primary Attributes1 Cell- Li-Ion / Li-Pol, 4.1V or 4.2V @ 2A, 5V (USB Input)
Secondary AttributesSafety Timer, Precharge Conditioning, Cell Temperature Monitoring, Status Output
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ24022EVM
Related LinksBQ240, BQ24022EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ24022EVM Details Description
Related parts for BQ24022EVM
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
FUSE 1600A 690V 4GN/65 AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
HDM SMPO070F140O LM (CONT) datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf