Texas Instruments BQ24038RHLTG4
BQ24038RHLTG4 picture photo
Mfg. Part Number
BQ24038RHLTG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN
Datasheet Download
BQ24038RHLTG4.pdf
Availability of BQ24038RHLTG4
QUANTITY
BQ24038RHLTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ24038RHLTG4
Internal Part NumberEIS-BQ24038RHLTG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
SeriesbqTINY™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.35 V ~ 16 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-VQFN (3.5x4.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ24038RHLTG4
Related LinksBQ2403, BQ24038RHLTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ24038RHLTG4 Details Description
Related parts for BQ24038RHLTG4
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 220MHZ 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 1.42A datasheet.pdf
CABINET STEEL 16.7X60.1X60.1 GRY datasheet.pdf
IC PIN DVR 40MHZ 3ST 8SOIC datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
RES 36.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS CB FT 4 ASY E datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DRV2605 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf