Texas Instruments BQ27500DRZR-V120G4
BQ27500DRZR-V120G4 picture photo
Mfg. Part Number
BQ27500DRZR-V120G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC LI-ION BATT FUEL GAUGE 12SON
Datasheet Download
BQ27500DRZR-V120G4.pdf
Availability of BQ27500DRZR-V120G4
QUANTITY
BQ27500DRZR-V120G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ27500DRZR-V120G4
Internal Part NumberEIS-BQ27500DRZR-V120G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBattery Management Part 1
Battery Management Part 2
Battery Management Part 3
Battery Management Part 4
Battery Management Part 5
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
SeriesImpedance Track™
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionFuel, Gas Gauge/Monitor
Battery ChemistryLi-Ion
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package12-SON (2.5x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ27500DRZR-V120G4
Related LinksBQ27500DR, BQ27500DRZR-V120G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ27500DRZR-V120G4 Details Description
Related parts for BQ27500DRZR-V120G4
RES 80.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7.5MM HSG W/LTCPEG PBT WHT 2CKT datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf