Texas Instruments BQ4011MA-200
BQ4011MA-200 picture photo
Mfg. Part Number
BQ4011MA-200
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28DIP
Datasheet Download
BQ4011MA-200.pdf
Availability of BQ4011MA-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BQ4011MA-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ4011MA-200
Internal Part NumberEIS-BQ4011MA-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size256K (32K x 8)
Speed200ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP Module (0.61", 15.49mm)
Supplier Device Package28-DIP Module (18.42x37.72)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ4011MA-200
Related LinksBQ4011, BQ4011MA-200 Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ4011MA-200 Details Description
Related parts for BQ4011MA-200
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 11 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 990MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf