Texas Instruments BQ500211ARGZT
BQ500211ARGZT picture photo
Mfg. Part Number
BQ500211ARGZT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Management - Specialized
Brief Description
IC WIRELESS PWR TX 48QFN
Datasheet Download
BQ500211ARGZT.pdf
Availability of BQ500211ARGZT
QUANTITY
BQ500211ARGZT Order Process
Ship out your order
Specifications of BQ500211ARGZT
Internal Part NumberEIS-BQ500211ARGZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Base Metal 16/Mar/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 15/Jun/2015
Copper Base Revision A 30/Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Management - Specialized
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsWireless Power Transmitter
Current - Supply52mA
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BQ500211ARGZT
Related LinksBQ5002, BQ500211ARGZT Datasheet, Texas Instruments Distributor
BQ500211ARGZT Details Description
Related parts for BQ500211ARGZT
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 2700K datasheet.pdf
CONN ADAPT 3.5MM JACK-2.4MM JACK datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM P600 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SMT R/A datasheet.pdf