Stackpole Electronics Inc. BR1FBR100
BR1FBR100 picture photo
Mfg. Part Number
BR1FBR100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .1 OHM 1W 1%
Datasheet Download
BR1FBR100.pdf
Availability of BR1FBR100
QUANTITY
BR1FBR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR1FBR100
Internal Part NumberEIS-BR1FBR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Height0.300" (7.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR1FBR100
Related LinksBR1F, BR1FBR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR1FBR100 Details Description
Related parts for BR1FBR100
CONN EDGECARD 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf