Stackpole Electronics Inc. BR1JBR100
BR1JBR100 picture photo
Mfg. Part Number
BR1JBR100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .1 OHM 1W 5%
Datasheet Download
BR1JBR100.pdf
Availability of BR1JBR100
QUANTITY
BR1JBR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR1JBR100
Internal Part NumberEIS-BR1JBR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Height0.300" (7.62mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR1JBR100
Related LinksBR1J, BR1JBR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR1JBR100 Details Description
Related parts for BR1JBR100
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 165.7232MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 6POS STRAIGHT datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BK 25' datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf