| Internal Part Number | EIS-BR24G16-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | * | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8) | |
| Speed | 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | * | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | BR24G16-3 | |
| Related Links | BR24, BR24G16-3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor | |
 | JL7P-10 | LABEL INK JET PAPER .25 X 1" | datasheet.pdf | |