| Internal Part Number | EIS-BR24G16NUX-3ATTR | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8) | |
| Speed | 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |