Rohm Semiconductor BR24L01AFJ-WE2
BR24L01AFJ-WE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24L01AFJ-WE2
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOP-J
Datasheet Download
BR24L01AFJ-WE2.pdf
Availability of BR24L01AFJ-WE2
QUANTITY
BR24L01AFJ-WE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24L01AFJ-WE2
Internal Part NumberEIS-BR24L01AFJ-WE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24L01AFJ-WE2
Related LinksBR24L01, BR24L01AFJ-WE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24L01AFJ-WE2 Details Description
Related parts for BR24L01AFJ-WE2
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BACKSHELL FOR PLUG datasheet.pdf
ER 17C 17#16 PIN PLUG datasheet.pdf
SAC-HZ-4P-2 0-542/FR SH SCO BK datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
47000UF 6,3V 25,4X45 datasheet.pdf