Rohm Semiconductor BR24L16FJ-WE2
BR24L16FJ-WE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24L16FJ-WE2
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP-J
Datasheet Download
BR24L16FJ-WE2.pdf
Availability of BR24L16FJ-WE2
QUANTITY
BR24L16FJ-WE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24L16FJ-WE2
Internal Part NumberEIS-BR24L16FJ-WE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package2,500
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24L16FJ-WE2
Related LinksBR24L1, BR24L16FJ-WE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24L16FJ-WE2 Details Description
Related parts for BR24L16FJ-WE2
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
OSC XO 51.84MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf