Rohm Semiconductor BR24S16FVM-WTR
BR24S16FVM-WTR picture photo
Mfg. Part Number
BR24S16FVM-WTR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
BR24S16FVM-WTR.pdf
Availability of BR24S16FVM-WTR
QUANTITY
BR24S16FVM-WTR Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24S16FVM-WTR
Internal Part NumberEIS-BR24S16FVM-WTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24S16FVM-WTR
Related LinksBR24S16, BR24S16FVM-WTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24S16FVM-WTR Details Description
Related parts for BR24S16FVM-WTR
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 10A 23-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
DC EMITTER (OPPOSED BEAM PAIR) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf