Rohm Semiconductor BR24S256F-WE2
BR24S256F-WE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24S256F-WE2
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOP
Datasheet Download
BR24S256F-WE2.pdf
Availability of BR24S256F-WE2
QUANTITY
BR24S256F-WE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24S256F-WE2
Internal Part NumberEIS-BR24S256F-WE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEEPROM Memory Solutions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24S256F-WE2
Related LinksBR24S2, BR24S256F-WE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24S256F-WE2 Details Description
Related parts for BR24S256F-WE2
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI H/F 6.99MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL B datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 12.5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL datasheet.pdf