Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) BR42KB203M
BR42KB203M picture photo
Mfg. Part Number
BR42KB203M
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC BEAD 20K OHM 20%
Datasheet Download
BR42KB203M.pdf
Availability of BR42KB203M
QUANTITY
BR42KB203M Order Process
Ship out your order
Specifications of BR42KB203M
Internal Part NumberEIS-BR42KB203M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesBR42K
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C20k
Resistance Tolerance±20%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-80°C ~ 300°C
Power - Max-
Length - Lead Wire0.31" (7.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseBead, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR42KB203M
BR42KB203M Details Description
Related parts for BR42KB203M
CONN SOCKET FLEXFLAT .100 15GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X7.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS IDC R/A T/H TI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf