Stackpole Electronics Inc. BR5FB20L0
BR5FB20L0 picture photo
Mfg. Part Number
BR5FB20L0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CURRENT SENSE .02 OHM 5W 1%
Datasheet Download
BR5FB20L0.pdf
Availability of BR5FB20L0
QUANTITY
BR5FB20L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR5FB20L0
Internal Part NumberEIS-BR5FB20L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.800" L x 0.065" W (20.32mm x 1.65mm)
Height1.000" (25.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR5FB20L0
Related LinksBR5F, BR5FB20L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
BR5FB20L0 Details Description
Related parts for BR5FB20L0
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.2GHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf