Taiyo Yuden BRC2012T4R7MD
BRC2012T4R7MD picture photo
Mfg. Part Number
BRC2012T4R7MD
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 600MA 344.5 MOHM
Datasheet Download
BRC2012T4R7MD.pdf
Availability of BRC2012T4R7MD
QUANTITY
BRC2012T4R7MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2012T4R7MD
Internal Part NumberEIS-BRC2012T4R7MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation700mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)344.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2012T4R7MD
Related LinksBRC201, BRC2012T4R7MD Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2012T4R7MD Details Description
Related parts for BRC2012T4R7MD
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 0.35W TO92 datasheet.pdf
M3US 208-480VAC UN-OVER VOLTAGE datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ST-3EP1N8AW500S datasheet.pdf
470UF 25V 9.5X32 105C AXI datasheet.pdf