Taiyo Yuden BRC2518T150M
BRC2518T150M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2518T150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 550MA 430 MOHM
Datasheet Download
BRC2518T150M.pdf
Availability of BRC2518T150M
QUANTITY
BRC2518T150M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2518T150M
Internal Part NumberEIS-BRC2518T150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating550mA
Current - Saturation760mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2518T150M
Related LinksBRC251, BRC2518T150M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2518T150M Details Description
Related parts for BRC2518T150M
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC EVENT REC I2C 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA SC82AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO263 datasheet.pdf
OSC VCXO 112.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.20M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.1A SOT563 datasheet.pdf