Taiyo Yuden BRC2518T220M
BRC2518T220M picture photo
Mfg. Part Number
BRC2518T220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 490MA 560 MOHM
Datasheet Download
BRC2518T220M.pdf
Availability of BRC2518T220M
QUANTITY
BRC2518T220M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRC2518T220M
Internal Part NumberEIS-BRC2518T220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating490mA
Current - Saturation640mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)560 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRC2518T220M
Related LinksBRC251, BRC2518T220M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRC2518T220M Details Description
Related parts for BRC2518T220M
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
SR BTS PC 5 ASY ACP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
SSD M2 SATA 42MM 8GB PE SLC IND datasheet.pdf