Taiyo Yuden BRL1608T1R5M
BRL1608T1R5M picture photo
Mfg. Part Number
BRL1608T1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 590MA 364 MOHM
Datasheet Download
BRL1608T1R5M.pdf
Availability of BRL1608T1R5M
QUANTITY
BRL1608T1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of BRL1608T1R5M
Internal Part NumberEIS-BRL1608T1R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating590mA
Current - Saturation440mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)364 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRL1608T1R5M
Related LinksBRL160, BRL1608T1R5M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BRL1608T1R5M Details Description
Related parts for BRL1608T1R5M
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS STRGHT SLDR GOLD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC DUP datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 166MHZ 165BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf