Stanley Electric BRPY1211F-TR
BRPY1211F-TR picture photo
Mfg. Part Number
BRPY1211F-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GRN/RED DIFF 1208 R/A SMD
Datasheet Download
BRPY1211F-TR.pdf
Availability of BRPY1211F-TR
QUANTITY
BRPY1211F-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BRPY1211F-TR
Internal Part NumberEIS-BRPY1211F-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series1211F
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating8.8mcd Green, 17.6mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V Green, 1.7V Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle148°, 140° Green, 149°, 143° Red
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant572nm Green, 647nm Red
Wavelength - Peak570nm Green, 660nm Red
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max)1.15mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BRPY1211F-TR
Related LinksBRPY12, BRPY1211F-TR Datasheet, Stanley Electric Distributor
BRPY1211F-TR Details Description
Related parts for BRPY1211F-TR
IC SWITCH 10/100 8PORT 128PQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.162 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 5A 150W datasheet.pdf
BASE PART 1POS 50MM D 10MM H datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SMT 5.5MM datasheet.pdf