Infineon Technologies BSC019N04NS G
BSC019N04NS G picture photo
Mfg. Part Number
BSC019N04NS G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A TDSON-8
Datasheet Download
BSC019N04NS G.pdf
Availability of BSC019N04NS G
QUANTITY
BSC019N04NS G Order Process
Ship out your order
Specifications of BSC019N04NS G
Internal Part NumberEIS-BSC019N04NS G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 09/Jul/2014
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.9 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 85µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs108nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8800pF @ 20V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device PackagePG-TDSON-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSC019N04NS G
Related LinksBSC019, BSC019N04NS G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSC019N04NS G Details Description
Related parts for BSC019N04NS G
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CBLE RJ45 CAT5E W/BOOT 20' WHT datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 240V datasheet.pdf
PMI BASE 15/32 INCAND MIDG SLDR datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf