| Internal Part Number | EIS-BSC028N06NS | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23A (Ta), 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.8 mOhm @ 50A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 50µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 37nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2700pF @ 30V | |
| Power - Max | 2.5W | |