Infineon Technologies BSC050NE2LS
BSC050NE2LS picture photo
Mfg. Part Number
BSC050NE2LS
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 39A TDSON-8
Datasheet Download
BSC050NE2LS.pdf
Availability of BSC050NE2LS
QUANTITY
BSC050NE2LS Order Process
Ship out your order
Specifications of BSC050NE2LS
Internal Part NumberEIS-BSC050NE2LS
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C39A (Ta), 58A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds760pF @ 12V
Power - Max28W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSC050NE2LS
Related LinksBSC05, BSC050NE2LS Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSC050NE2LS Details Description
Related parts for BSC050NE2LS
FIXED IND 2.2UH 2.6A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf