Infineon Technologies BSC196N10NS G
BSC196N10NS G picture photo
Mfg. Part Number
BSC196N10NS G
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 45A TDSON-8
Datasheet Download
BSC196N10NS G.pdf
Availability of BSC196N10NS G
QUANTITY
BSC196N10NS G Order Process
Ship out your order
Specifications of BSC196N10NS G
Internal Part NumberEIS-BSC196N10NS G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 09/Jul/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Ta), 45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19.6 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 42µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs34nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 50V
Power - Max78W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSC196N10NS G
Related LinksBSC196, BSC196N10NS G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSC196N10NS G Details Description
Related parts for BSC196N10NS G
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 4POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC FLASH PSRAM 160M datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf