| Internal Part Number | EIS-BSZ025N04LSATMA1 | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Ta), 40A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.5 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 52nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3680pF @ 20V | |
| Power - Max | 2.1W | |