| Internal Part Number | EIS-BSZ036NE2LS | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Ta), 40A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 16nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1200pF @ 12V | |
| Power - Max | 2.1W | |