Infineon Technologies BSZ42DN25NS3 G
BSZ42DN25NS3 G picture photo
Mfg. Part Number
BSZ42DN25NS3 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 5A TSDSON-8
Datasheet Download
BSZ42DN25NS3 G.pdf
Availability of BSZ42DN25NS3 G
QUANTITY
BSZ42DN25NS3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of BSZ42DN25NS3 G
Internal Part NumberEIS-BSZ42DN25NS3 G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs425 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 13µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs5.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds430pF @ 100V
Power - Max33.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device PackagePG-TSDSON-8 (3.3x3.3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSZ42DN25NS3 G
Related LinksBSZ42DN, BSZ42DN25NS3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSZ42DN25NS3 G Details Description
Related parts for BSZ42DN25NS3 G
IC DRIVER CURR SENSE 1CH 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN 100' datasheet.pdf
05+05 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf