NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136-600E/02,127
BT136-600E/02,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136-600E/02,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB
Datasheet Download
BT136-600E/02,127.pdf
Availability of BT136-600E/02,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT136-600E/02,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136-600E/02,127
Internal Part NumberEIS-BT136-600E/02,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136-600E/02,127
BT136-600E/02,127 Details Description
Related parts for BT136-600E/02,127
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT RED datasheet.pdf
XFRMR OCTAL 1:2/1:1 1.2MH SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX8738 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf