NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT136X-600E/DG,127
BT136X-600E/DG,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT136X-600E/DG,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220F
Datasheet Download
BT136X-600E/DG,127.pdf
Availability of BT136X-600E/DG,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT136X-600E/DG,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT136X-600E/DG,127
Internal Part NumberEIS-BT136X-600E/DG,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT136X-600E/DG,127
BT136X-600E/DG,127 Details Description
Related parts for BT136X-600E/DG,127
CONTACT PIN MALE 30 MICRONS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
CONN PIVOT BLOCK DUAL ENTRY 4PR datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 50POS datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
DEMO BOARD FMC TO USB datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf