NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137-600E/L01,127
BT137-600E/L01,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT137-600E/L01,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 8A TO220AB
Datasheet Download
BT137-600E/L01,127.pdf
Availability of BT137-600E/L01,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT137-600E/L01,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137-600E/L01,127
Internal Part NumberEIS-BT137-600E/L01,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137-600E/L01,127
BT137-600E/L01,127 Details Description
Related parts for BT137-600E/L01,127
D-SUB CABLE - MMU37K/MC37M/X datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
REMOVAL BIT FOR #20 PIN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLATE BASE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf