NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137B-800,118
BT137B-800,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT137B-800,118
Brief Description
TRIAC 800V 8A D2PAK
Datasheet Download
BT137B-800,118.pdf
Availability of BT137B-800,118
QUANTITY
BT137B-800,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137B-800,118
Internal Part NumberEIS-BT137B-800,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137B-800,118
BT137B-800,118 Details Description
Related parts for BT137B-800,118
AC/DC CONVERTER 5V 2X12V 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 125W OUT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC SWTICH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 100A PQFN 5X6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf