NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137B-800G,118
BT137B-800G,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT137B-800G,118
Brief Description
TRIAC 800V 8A D2PAK
Datasheet Download
BT137B-800G,118.pdf
Availability of BT137B-800G,118
QUANTITY
BT137B-800G,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137B-800G,118
Internal Part NumberEIS-BT137B-800G,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSOT404 Leadframe Suppliers 04/Jun/2014
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)40mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137B-800G,118
BT137B-800G,118 Details Description
Related parts for BT137B-800G,118
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf