NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT137X-800/L02,127
BT137X-800/L02,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT137X-800/L02,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 8A TO220F
Datasheet Download
BT137X-800/L02,127.pdf
Availability of BT137X-800/L02,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT137X-800/L02,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT137X-800/L02,127
Internal Part NumberEIS-BT137X-800/L02,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT137X-800/L02,127
BT137X-800/L02,127 Details Description
Related parts for BT137X-800/L02,127
CONN SCKT 6POS(2X3) 26-24AWG ORN datasheet.pdf
INSULTHERM 3/8" BLACK 200' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3-48" BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD TRIPLE CAP LDO datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THROUGH 4 POS datasheet.pdf